Codzienne inspiracje - Paulina Krajewska

Lodowy Chlebek

 

 

Ten chlebek jest chyba jedną z najprostszych rzeczy, jakie można upiec w porównaniu chociażby z greckim chlebem pszenno – żytnim na zakwasie. Trzy składniki i nic poza tym. Potem aromatyczne chwile wypełnione oczekiwaniem na efekt końcowy i zaskoczenie, że to się na prawdę udało. Jego smak i struktura najbardziej przypomina mi parowce, tudzież knedliczki, za którymi przepadam, a dzięki zastosowaniu lodów waniliowych zapach tego chlebka jest iście genialny. Do tej pory jestem pod wrażeniem prostoty tego wypieku i tego, co wyjęłam po otworzeniu piekarnika, mając na uwadze, z czego ten bochenek powstał. 

 
 
Składniki na 1 mały bochenek:
  • 3 szkl lodów waniliowych
  • 2 i 1/3 szkl mąki pszennej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Wszystkie składniki połącz ze sobą na zwartą masę, którą następnie umieść w wyłożonej papierem do pieczenia formie. Piecz w 130C przez ok godzinę. Po 45 minutach przeprowadź próbę suchego patyczka i ewentualnie dostosuj czas dalszego pieczenia.
 
 
Sugestie: Nie przejmuj się wielkością formy, ponieważ ciasto zachowuje swój pierwotny kształt. Ja użyłam lodów wyjętych prosto z zamrażarki, a ciasto przed pieczeniem przypominało ciasto drożdżowe z tą różnicą, że było bardziej twarde i zimne. Do wypieku tego chlebka możesz użyć dowolnego smaku lodów. Polecam też dodanie odrobiny rodzynek!  Przechowuj go w bawełnianej ściereczce, aby nie wysechł.  
 
 
 
Pytanie: Do czego wykorzystuje się poszczególne rodzaje mąk?
Odpowiedź: Tortowa sprawdzi się przede wszystkim przy wypieku ciast. Pszenną zastosuj, gdy Twoje ciasto nie musi być puszyste oraz do ciasta przeznaczonego m.in. na kluski, naleśniki, pierogi, makaron. Krupczatka przyda Ci się podczas przygotowywania puszystych ciast, np. biszkoptów, kruchych, knedli. Jęczmienna i żytnia jest odpowiednia do wypieku chleba lub połączenia jej z mąką pszenną w celu zwiększenia w niej zawartości glutenu. Mąka ryżowa i kukurydziana nie zawierają w sobie glutenu i mogą być użyte do przyrządzania różnego rodzaju np. placków. 
Innym ciekawym sposobem na niebanalne wykorzystanie lodów jest przepis na pyszne smażone lody.
Wydrukuj lub zapisz jako PDFWydrukuj
xoxo Paula