Codzienne inspiracje - Paulina Krajewska

Niebiański Deser z Mascarpone i Galaretki


„Oprócz błękitnego nieba, nic mi dzisiaj nie potrzeba…” 🙂 

Dziś propozycja na deser z serkiem mascarpone i galaretką. Idealny dla dzieci, ale nie tylko! Wymarzony podczas pochmurnych dni, kiedy to brakuje słońca. Jest prosty jak przysłowiowy drut i może mieć mnóstwo wersji kolorystycznych! W dodatku najmłodsi mogą go z powodzeniem zrobić pod czujnym okiem kogoś z dorosłych, kolor galaretki dobierając do własnych preferencji – zapewniam, że będą zachwyceni 🙂 
Składniki na deser z mascarpone i galaretki:
  • 1 op turkusowej galaretki
  • 200g serka mascarpone
  • 2 łyżki cukru pudru
  • 100g gęstej kremówki
Galaretkę przygotuj zgodnie z zaleceniami na jej opakowaniu. Wylej do np. miski i pozostaw w lodówce do stężenia. Serek wymieszaj z cukrem oraz kremówką i wstaw do lodówki. Kiedy galaretka stężeje rozdrobnij ją przy pomocy widelca na mniejsze cząstki, nakładaj porcje do pucharków, a pomiędzy poszczególnymi porcjami galaretki nakładaj porcje schłodzonego serka. Podawaj.
Sugestie: Możesz użyć galaretek w dowolnym kolorze. Deser polecam podawać schłodzony. Dodaj również do niego owoce! (do wersji niebieskiej świetnie będą pasować jagody :)). 
Wersja light: Serek mascarpone zastąp jogurtem greckim i zrezygnuj z dodatku cukru lub zastąp go cukrem trzcinowym.
Pytanie: Czym zastąpić serek mascarpone?
Odpowiedź: Możesz go zastąpić serkiem Philadelphia lub innym gęstym serkiem naturalnym lub waniliowym. Polecam też gęste serki homogenizowane, jogurt grecki, czy ubite na sztywno kremówki.
Inne propozycje na wykorzystanie galaretek wraz z poradami znajdziesz w poście:
Wydrukuj lub zapisz jako PDFWydrukuj
xoxo Paula