Codzienne inspiracje - Paulina Krajewska

Domowy Sok a`la Kubuś

 
 

Sok z marchwi cieszył się u mnie ogromną popularnością, gdy byłam mała. Mama często go przygotowywała dodając do niego owoce, które akurat były pod ręką. Ostatnio zatęskniłam za tym domowym, pełnym wspomnień smakiem i zrobiłam sobie duży dzban. Jak się z czasem okazało później dorobiłam jeszcze jeden i kolejny… I tak już w kółko regularnie robię od dłuższego czasu zmieniając proporcje i poszczególne składniki 🙂

 
 
Składniki na sok z marchwi, jabłek i pomarańczy:
  • 300g marchwi
  • 300g jabłek
  • 2 pomarańcze
  • 2 łyżki cukru
  • woda (ok 0,5-1l)
  • sok z 1/2-1 cytryny
Obrane i pokrojone na mniejsze kawałki marchewki ugotuj do miękkości. Gdy będą miękkie zblenduj je na papkę. Dodaj kawałki jabłek (bez gniazd nasiennych) i cząstki pomarańczy i ponownie dokładnie zblenduj całość. Teraz dodaj około dwie szklanki wody wraz z sokiem z cytryny. Ponownie zagotuj wszystko doprowadzając do wrzenia, następnie zblenduj całość na jednolity sok o aksamitnej konsystencji ewentualnie dodając do niego więcej wody jeśli chcesz. 
 
 
Sugestie: Do soku możesz dodać mniej lub więcej owoców lub marchwi w zależności od upodobań. Podobnie możesz modyfikować ilość dodawanej do niego wody i cukru. Do tego soku polecam kwaśne jabłka i słodkie pomarańcze. Do soku możesz dodać szczyptę cynamonu, goździki, kardamon lub cukier waniliowy. Jeśli chcesz, aby konsystencja soku była jeszcze bardziej gęsta i kremowa (a nie chcesz zmniejszać ilości wody) dodaj do niego jeden lub dwa banany (przy etapie dodania jabłek). Możesz wtedy zrezygnować z dodatku części marchwi, jabłek lub pomarańczy – wszystko zależy od Ciebie! Ja nie obieram jabłek, ponieważ pod skórką jest najwięcej składników odżywczych, a kiedy całość zagotujesz do miękkości i dokładnie zblendujesz na gęsty mus i tak nic nie będziesz czuć. 
 
Wersja light: Zrezygnuj z dodatku cukru lub zastąp go cukrem trzcinowym, miodem albo stewią.  
 
Pytanie: Czy taki sok mogę zrobić również na bazie innych warzyw / owoców?
Odpowiedź: Tak, wystarczy chwilka czasu i pomysł na dowolny smak, np. z dodatkiem buraka. 
 
Inną propozycję na domowy sok wraz z poradami znajdziesz w poście Sok Warzywno-Owocowy
Wydrukuj lub zapisz jako PDFWydrukuj
xoxo Paula