Codzienne inspiracje - Paulina Krajewska

Pierogi z TruskawkamiSezon truskawkowy w pełni, nie mogło więc zabraknąć tak podstawowego dania obiadowego, jak pierogi z truskawkami. Przepis na nie jest banalnie prosty, co prawda ich przygotowanie wymaga chwili czasu (chyba, że zaciągniesz do lepienia jakiegoś ochotnika, który Cię w tym wyręczy), jednak gra jest warta przysłowiowej świeczki. W moim przypadku nic nie działa bardziej terapeutycznie na rozhulane nerwy, jak sprzątanie i lepienie pierogów 😀


Ps. Dzisiejsze pierogi są ze specjalną dedykacją dla wszystkich Mam (a szczególnie mojej 😉 ) oraz moich imienniczek 🙂

Składniki na ciasto na pierogi (ok 60 szt):

  • ok 550g mąki pszennej
  • 250ml bardzo ciepłej wody
  • 1 jajko
  • 1 łyżka oliwy z oliwek

Połącz ze sobą wszystkie składniki na jednolite, elastyczne ciasto. Następnie rozwałkuj je na obsypanej mąką powierzchni i wykrawaj z niego krążki (np. przy pomocy szklanki).

Dodatkowo:

  • świeże truskawki

Na każdym krążku z ciasta ułóż po jednej pozbawionej szypułki i umytej pod bieżącą wodą truskawce. Zlep brzegi ciasta, wrzuć pierogi do bulgoczącej wody i gotuj na średnim ogniu bez przykrycia do momentu, aż pierogi wypłyną na powierzchnię.
Pierogi podałam ze słodką śmietanką i cukrem trzcinowym.


Sugestie: Do ciasta możesz dodać kilka łyżek cukru. Pierogi z truskawkami możesz podać z jogurtem naturalnym, słodką lub kwaśną gęstą śmietaną, cukrem pudrem lub świeżymi listkami mięty, bazylii, albo melisy. 

Wersja light: Część mąki pszennej zastąp razową.

Pytanie: Czy mogę użyć mrożonych truskawek lub takich wyłowionych z kompotu?
Odpowiedź: Nie polecam. Świeże truskawki mają to do siebie, że są jędrne, soczyste, mają piękny intensywnie czerwony kolor. Takie mrożone lub co gorsza z kompotu będą po ugotowaniu zbyt miękkie, wyblakłe i praktycznie bez smaku. A już na pewno nie będą pachnieć latem 🙂


Pytanie: Co zrobić, by pierogi nie przylepiały się do siebie podczas i po gotowaniu?
Odpowiedź: Do wody dodaj ok łyżki oliwy z oliwek. 

Wydrukuj lub zapisz jako PDFWydrukuj
xoxo Paula