Codzienne inspiracje - Paulina Krajewska

Tiramisu bez JajekTiramisu to chyba mój ulubiony włoski deser. Piszę „chyba”, bo ja mam tyle ulubionych deserów, że naprawdę nie sposób mi się konkretnie określić co do jednego 🙂 Preferuję wersję bez jajek, bardzo prostą i szybką w przygotowaniu. Sam deser ma w sobie coś niezwykle romantycznego. Mógłby być podany w plastikowym wiaderku, a i tak pozostałby wykwintny. 

Składniki na deser tiramisu (2 porcje):
  • kilka podłużnych biszkoptów tzw. ladyfingers
  • filiżanka mocnego naparu kawy
  • 250g serka Mascarpone
  • 4 łyżki cukru pudru
  • 2 łyżki kakao
Biszkopty (połam jeśli to konieczne) zanurz na kilka sekund w kawie. Jedną warstwę biszkoptów ułóż na dnie naczynia, w którym podasz tiramisu. Przykryj je warstwą sera wymieszanego z cukrem. Teraz ułóż drugą warstwę nasączonych kawą biszkoptów i znowu przykryj je warstwą serka. Całość obsyp kakao i już.

Sugestie: Deser możesz podać od razu po przyrządzeniu, ale polecam go przez kilka godzin schłodzić, ponieważ wtedy smakuje najlepiej. Do mascarpone możesz też dodać trochę ubitej kremówki, co sprawi, że deser będzie jeszcze bardziej puszysty i lekki. Ser wraz z cukrem możesz ubij mikserem, aby był bardziej puszysty lub po prostu wymieszać go szpatułką, jeśli nie zależy Ci na tym, aby jego struktura była bardziej napowietrzona. 
Wersja light: Zrezygnuj z dodatku cukru pudru lub użyj zblendowanego cukru trzcinowego.
Pytanie: Jak przechowywać tiramisu?
Odpowiedź: Deser przechowuj w lodówce szczelnie przykryty np. folią spożywczą. Max 2 dni. 
Propozycje na inną wersję tiramisu wraz z poradami znajdziesz w poście Tiramisu z Truskawkami
Wydrukuj lub zapisz jako PDFWydrukuj
xoxo Paula