Codzienne inspiracje - Paulina Krajewska

Lody Śmietankowe

 
 
Lody śmietankowe wydają mi się być najbardziej podstawowym smakiem lodów. Bardziej nawet, niż waniliowe, za którymi zresztą też przepadam. W dzieciństwie to właśnie śmietankowe były moimi ulubionymi, a za nimi było długo, długo nic 🙂 Z czasem wiele się w tym temacie pozmieniało, jednak lody śmietankowe wciąż lubię i od czasu do czasu przygotowuję. 
 
Przepis na te lody może być bazowym dla innych smaków lodów, stąd też warto od niego zacząć, jeśli swoją przygodę z domowymi lodami dopiero rozpoczynasz 🙂
 
Lody Śmietankowe-1

Składniki na lody śmietankowe:
 
  • 1 puszka słodzonego mleka skondensowanego
  • 250g gęstej śmietany
  • 250ml mleka

 Połącz ze sobą na jednolitą masę wszystkie składniki. Przełóż je do pojemnika i włóż do zamrażarki. Mieszaj co ok 40-60 minut do czasu, aż konsystencja masy będzie taka jak tradycyjne lody.

 Lody Śmietankowe

Sugestie: Masę wystarczy zwykle mieszać ok 3-4 razy, a potem już możesz ją przechowywać standardowo w zamrażarce. Na kilka/kilkanaście minut przed podaniem warto wyjąć lody z zamrażarki, aby trochę zmiękły i łatwiej było je nałożyć. Polecam krótko ubić mikserem wszystkie składniki, aby masa lodowa była puszysta. Mleko skondensowane możesz zastąpić śmietaną – dodaj wtedy kilka łyżek cukru według własnych preferencji. 
 
Wersja light: Mleko skondensowane zastąp śmietaną. Użyj śmietany z obniżoną zawartością tłuszczu. Możesz też użyć mleka skondensowanego, ale niesłodzonego i cukru do masy lodowej dodać tylko tyle ich Ty chcesz. 
 
Pytanie: Po co do lodów dodawać mleko skondensowane?
Odpowiedź: Dzięki niemu lody są bardziej kremowe. Podobnie jeśli dodasz do lodów trochę miodu ich konsystencja będzie jakby bardziej „ciągnąca się”, lepka. 
 
Propozycje na inne lody wraz z poradami znajdziesz w poście:
 
Wydrukuj lub zapisz jako PDFWydrukuj
xoxo Paula