Codzienne inspiracje - Paulina Krajewska

Bezowe Duszki Cappuccino, czyli Bezy na Halloween

 
 Malutkie, napuszone stworki z rozbrajająco słodkim spojrzeniem skierowanym wprost na Ciebie. Gdy siedzisz tuż obok nich, działają podobnie jak kot ze Shrek`a. Po prostu patrzysz, patrzysz i bijesz się z myślami, czy zjeść następne bezowe stworzonko, czy jeszcze przez chwilę sobie na nie popatrzeć, uśmiechając się przy tym w zadumie. Nawet truflowe jeżyki i pszczółki nie powodowały we mnie takich mieszanych uczuć typu: zjem Cię! … ojjj, chyba nie dam rady, jeszcze chwilkę sobie na Ciebie popatrzę. Muszę Ci się przyznać, że pisząc tego posta mam je wszystkie (poza tymi wcześniej zjedzonymi oczywiście ^_^ ) po swojej lewicy, gdyż po prostu nie miałam serca ich ot tak zostawić w kuchni. Stwierdziłam, że tak będzie zdecydowanie stosowniej tym bardziej, że doskonale komponują się z butelką oraz na wpół pełnymi kieliszkami czerwonego wina. Nie rób ich, jeśli nie jesteś pewna/-y, czy poradzisz sobie ze swoim dylematem! 

Składniki na ok 25 bez w kształcie duszków:

  • 2 białka
  • szczypta soli
  • 200g cukru pudru
  • 1 łyżeczka sypkiej kawy Cappucino
Ubijaj białka dodając do nich sól i dopiero po chwili stopniowo cukier, a na końcu wsypując Cappucino. Piana jest gotowa, gdy po odwróceniu miski do góry dnem, białka nie spadają, dlatego też zastanów się dwa razy zanim ją odwrócisz 🙂 
Teraz pianę nakładaj na wyłożoną papierem do pieczenia blachę przy pomocy łyżki, rękawa cukierniczego lub szprycy z wybraną końcówką. Piecz w nagrzanym do 130C piekarniku przez ok 1-1,5h z uchylonymi drzwiczkami lub w piekarniku z termoobiegiem w 130C przez ok 40-60 minut. 
 
 
Do dekoracji:
  • 1/4 tabliczki czekolady 
Czekoladę rozpuść w kąpieli wodnej i cienkim pędzelkiem lub patyczkiem udekoruj swoje duszki.
 
 
 
 
Sugestie: Po upływie 40 minut sprawdź, czy już są takie jak lubisz najbardziej, czy wymagają jeszcze dopieczenia. Jeżeli chcesz mieć śnieżnobiałe bezy, odpuść sobie dodawanie Cappucino. Gdy swoje bezy pieczesz bez termoobiegu, po upływie zalecanego czasu możesz je pozostawić na noc w piekarniku lub na ciepłym kaloryferze, aby całkowicie się dosuszyły. Ja preferuję te kruche na zewnątrz, w środku natomiast delikatnie ciągnące się, dlatego efekt końcowy zależy od tego, czy zdecydujesz się je dłużej przetrzymać w piekarniku. 
 
 
 
Pytanie: Dlaczego piana z białek opada?
Odpowiedź: Pewnie dodałaś/-eś za mało cukru lub zbyt dużo czasu minęło odkąd została ubita i pozostawiona w temperaturze pokojowej. 
 
Pytanie: Dlaczego bezy się kruszą?
Odpowiedź: Może być to spowodowane zbyt małą ilością cukru. Dlatego najlepiej jest trzymać się zasady, że na 1 białko przypada 100g cukru pudru. 
 
Pytanie: Dlaczego piana z białek nie chce się ubić na sztywno?
Odpowiedź: Być może jest zbyt ciepła lub zawiera w sobie część żółtek, które sobie do niej czmychnęły niepostrzeżenie. Polecam ubijać białka wyjęte prosto z lodówki. 
 
Wydrukuj lub zapisz jako PDFWydrukuj
xoxo Paula