Codzienne inspiracje - Paulina Krajewska

Spaghetti alla Puttanesca

 

 

Jeżeli lubisz dania, które znane są m.in. przez ciekawostki z nimi związane to owo spaghetti powinno Cię zaintrygować o ile oczywiście jeszcze tego nie zrobiło. Dlaczego? Już tłumaczę. Otóż, spaghetti alla puttanesca oznacza nic innego, jak tylko spaghetti w stylu kurtyzany. Osobiście znane mi są trzy historie tłumaczące związek pomiędzy tym typem dania z długiego makaronu, a włoskimi ladacznicami. Prawdopodobnie jednak, ile osób znających to danie, tyle wersji zasłyszanej opowieści. Kto wie, może w którejś jest choć ziarenko prawdy? Pierwsza z nich głosi, iż włoskie kobiety lekkich obyczajów kiedy wracały z pracy do domu to najzwyczajniej nie miały czasu, ani ochoty na to, by przejść się na targ w poszukiwaniu świeżych składników, z których mogłyby przyrządzić swoją pastę, toteż zadowalały się tym co znajdowały w swej spiżarni. Druga historia traktuje natomiast o tym, że Włochy często gościły marynarzy, którzy spędzali czas z włoskimi kurtyzanami, w zamian za ryby, z których mogły przyrządzić taki właśnie makaron. Pewna poczciwa kobieta widząc przechadzającą się pod jej domem wieczorem kurtyzanę rzucała jej z balkonu resztki z własnej spiżarni i obiadu, wołając: „Puttana, Puttana!” i tworząc tym samym świetne podłoże do trzeciej już historii odnoszącej się do spaghetti alla puttanesca. Inne zaś przywołują na myśl właściciela restauracji, do której wieczorową porą przychodziły kurtyzany. Właściciel tworzył dla nich dania z resztek składników z całego dnia, ponieważ więcej już nic nie zostało… Podejrzewam, że jest całe mnóstwo podobnych historii, tak jak i wersji spaghetti alla puttanesca. Ja swoją stworzyłam ze składników, o których wiedziałam, że mają się w niej znaleźć. Jednak proporcje dobrałam sama tworząc pyszną mieszankę włoskich smaków. Dodam również, że ta wariacja jest wręcz stworzona dla tych z Was, którym spaghetti bolognese już się przejadło.

 
 
Składniki na przygotowanie spaghetti alla puttanesca dla dwóch osób:
  • 200g makaronu spaghetti
  • 4 duże ząbki czosnku
  • 1 mała puszka pomidorów
  • odrobina kryształków bazylii
  • 1/2 łyżki suszonych płatków papryki chilli
  • 1/2 szkl czarnych oliwek
  • 1/4 szkl kaparów
  • 1 puszka filecików anchois
Makaron ugotuj al dente. Przeciśnięty prze praskę czosnek wrzuć na patelnię z oliwą. Zeszklij na niej czosnek, a następnie dodaj pomidory z puszki wraz z całym ich sosem. Rozdrobnij je na mniejsze części podczas podgrzewania sosu. Dodaj kryształki, płatki papryki, oliwki, kapary oraz pokrojone na mniejsze kawałki fileciki anchois. Ugotowany makaron odcedź i dodaj go do gotowego sosu alla puttanesca. Zamieszaj dokładnie całość i podawaj.
 
 
Sugestie: Makaron alla puttanesca smakuje bosko z dodatkiem świeżego lubczyku! Pomidory z puszki możesz zastąpić świeżymi, a czarne oliwki zielonymi. 
 
 
Pytanie: Czym zastąpić anchois?
Odpowiedź: Chociażby tuńczykiem z puszki lub inną lubianą przez Ciebie rybą.
 
Pytanie: W wielu przepisach na spaghetti alla puttanesca składniki uwzględniają sardele. Czy to sardynki?
Odpowiedź: Nie. Sardele i sardynki to zupełnie dwie różne rybki. Sardele to po prostu inne określenie anchois.
 
Inne propozycje na dania z anchois wraz z poradami znajdziesz w poście Pissaladière
 
Wydrukuj lub zapisz jako PDFWydrukuj
xoxo Paula