Codzienne inspiracje - Paulina Krajewska

Maki Sushi z Owocami

 

 


 


Jeżeli przepadasz za sushi, to pewnie zrozumiesz mój entuzjazm w momencie, gdy otrzymałam propozycję testowania produktów do przygotowywania sushi. Jeśli natomiast sądzisz, że sushi nie jest dla Ciebie, to zachęcam Cię do spróbowania wersji owocowej. Od razu uprzedzam, że smak alg zostaje zdominowany smakiem delikatnie słodkiego ryżu, więc nic tu się z niczym nie kłóci. Poza tym, taka owocowa wariacja jest przecież doskonałym pomysłem na letnie spotkania towarzyskie, podczas których goście sami mogą je nawet przygotować! Nie muszę pewnie już wspominać o tym, że prawdopodobnie dzieci też będą zachwycone takim nietuzinkowym posiłkiem – w każdym razie ja na ich miejscu bym z pewnością była 🙂 

Jako, że to nie był mój pierwszy raz z samodzielnie przygotowywanym sushi ucieszyłam się podwójnie, bo przynajmniej nie miałam spięć w stylu: ale co jak mi nie wyjdzie? Wyszło, wyszło, bo sushi w przygotowaniu wcale takie skomplikowane nie jest. Co prawda ja nigdy wcześniej nie używałam bambusowej podkładki do jego rolowania tylko po prostu radziłam sobie dłońmi, ale teraz aż sama się sobie dziwię jak ja mogłam bez tego „przydasia” sprawnie funkcjonować?! (W każdym razie zapewniam Cię, że brak tej podkładki nie jest żadnym argumentem przeciwko samodzielnemu przygotowaniu sushi). To nie jest tak, że sushi ktoś lubi lub nie. Myślę, że każdy ma spore szanse na to, aby je polubić (lub pokochać – jak wolisz), a sposobem na to jest właśnie odnalezienie swojej własnej kombinacji smaków. Bo kto powiedział, że sushi zawsze musi być z surową rybą i koniecznie wytrawne? 
Spróbuj, a podobnie jak ja nie będziesz mogła / mógł doczekać się powtórki! 
 
 
Składniki na przygotowanie sushi (ok 1 roladka z całego płatu alg nori):
  • 100g ryżu do sushi
  • 200ml wody
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1 płat alg nori
  • 1/2 mango
  • świeże truskawki
  • 1/2 awokado
Ryż przepłucz w zimnej bieżącej wodzie. Zalej go 200ml i wody i gotuj na średnim ogniu do czasu, aż woda prawie cała się wchłonie. Wtedy przykryj garnuszek talerzem i pozostaw tak na ok 10 minut, aby reszta wody całkowicie wsiąkła w ryż. Gdy ryż ostygnie do temperatury pokojowej wyłóż go równomiernie na płat nori, na jednym z boków (zostawiając ok 1,5-2 cm odstęp) poukładaj obrane i pokrojone w paski mango i awokado oraz pokrojone wzdłuż truskawki. Teraz przy pomocy bambusowej podkładki (lub dłoni – tak, dasz radę!) zwiń swoje sushi tworząc roladkę. Pokrój ostrym nożem na talarki i podawaj.
 
 
Sugestie: W słodkiej wersji sushi zamiast wody możesz użyć mleka do gotowania ryżu. Lub podzielić pół na pół wodę z mlekiem.
 
Pytanie: Z czym podawać owocowe sushi?
Odpowiedź: Z sosem toffi / karmelowym, gęstym sosem owocowym, syropem cukrowym, miodem…
 
Pytanie: Co zrobić, aby sushi lepiej się kroiło? Aby ryż podczas krojenia nie wypadał z poszczególnych talarków?
Odpowiedź: Polecam pozostawić gotową roladkę na ok 15-30 minut gdzieś na boku (tak aby nikt się za nią nie zabrał zanim wrócisz) i dopiero po upływie tego czasu zacząć kroić sushi.
 
Pytanie: Jakie są rozmiary sushi?
Odpowiedź: Ze względu na grubość boku sushi wyróżnia się: hoso-maki (małe, 2-3cm), naka-maki (średnie, 3-4cm) oraz futo-maki (duże, 4-6cm). Moje były owocowe hoso-maki sushi. 
 
Inne propozycje inspirowane kuchnią azjatycką wraz z poradami znajdziesz w poście:
 
Wydrukuj lub zapisz jako PDFWydrukuj
xoxo Paula