Codzienne inspiracje - Paulina Krajewska

Zupa z Liści Rzodkiewki


Lubię, gdy poszczególne produkty zostają wykorzystane w 100%. Liście rzodkiewki także. Po co mają lądować w koszu, kiedy są cennym źródłem składników odżywczych takich jak fosfor, żelazo, czy wapń. Tych dwóch ostatnich kumulują w sobie prawie dwukrotnie więcej niż szpinak. Zawierają też około dwa razy więcej witaminy C w porównaniu z cytryną! To chyba wystarczający argument, by się z nimi zaprzyjaźnić 🙂 W dodatku są pyszne, zielone i tanie! Zupa z nich powstaje natomiast znakomita. Szczególnie, gdy pachnie wspomnieniami rzodkiewki wyciąganej z ogródka dziadka. 

Składniki na ok 0,5l zupy z liści rzodkiewki:
Do gotującego się bulionu dodaj umyte pod bieżącą wodą liście rzodkiewki. Gotuj, a po ok 10-15 minutach zblenduj całość i już.
Sugestie: Ja zupę podałam z kaszą, ale pasują do niej również pokrojone w kostkę ziemniaki, kawałki warzyw (marchew, pietruszka), czy ryż. Ilość wykorzystanych pęczków liści rzodkiewki możesz dostosowywać do ich wielkości oraz własnych preferencji. Na 0,5l zupy wystarczy już jeden pęczek liści. Im lwięcej ich dodasz, tym zupa po zblendowaniu będzie bardziej gęsta. Zupę możesz też zabielić śmietaną lub jogurtem naturalnym.
Wersja light: Użyj bulionu z mniejszą ilością soli.
Pytanie: Jak zmodyfikować taką zupę bez bulionu?
Odpowiedź: Zrób zdrowy koktajl korzystając z wody i liści. 
Wydrukuj lub zapisz jako PDFWydrukuj
xoxo Paula