Codzienne inspiracje - Paulina Krajewska

Sos Winegret

Czasami nie ma nic lepszego, niż najprostsza na świecie sałatka, czyli ulubiona zielenina podana z przepysznym sosem winegret. Wystarczy dosłownie moment, by z niczego powstało coś fantastycznego, co może być potraktowane jako samodzielne danie lub też jako dodatek do określonej potrawy. 


Często zajadam się nią wieczorem w ramach lekkiej kolacji. Wtedy rozkładam się wygodnie na sofie, włączam jakiś film i chrupię oglądając. Zawsze to lepsza opcja, niż micha pełna chipsów lub popcornu 🙂 Ciekawa jestem kiedy Ty najchętniej sięgasz po sałatki i jakie najbardziej lubisz!Składniki na sos winegret:

  • 6 łyżek oliwy z oliwek
  • 2 łyżki octu winnego
  • 2 łyżeczki musztardy Dijon

Zmieszaj ze sobą energicznie wszystkie składniki i gotowym sosem polej potrawę.

Sugestie: Do sosu możesz dodać ulubione zioła, a musztardę Dijon zastąpić inną. Ocet winny możesz zastąpić dowolnym innym lub sokiem z cytryny. Delikatne liście sałaty polej sosem tuż przed podaniem, ponieważ za sprawą octu lub soku z cytryny szybko stracą swój urok i oklapną. Jeśli sałatkę z sosem winegret chcesz zostawić sobie na później to osobno przechowuj sałatkę, a osobno sos. Połącz je przed podaniem.
Wersja light: Zamiast ciężkich sosów na bazie śmietany, czy majonezu używaj sosu winegret.
Pytanie: Jak przechowywać sos winegret?
Odpowiedź: Sos winegret możesz przechowywać w lodówce (przed podaniem należy go wymieszać lub wstrząsnąć) nawet do miesiąca. 
Wydrukuj lub zapisz jako PDFWydrukuj
xoxo Paula