Codzienne inspiracje - Paulina Krajewska

Smørrebrød


Smørrebrød robię dość często, szczególnie kiedy chcę zjeść coś pożywnego, co jednocześnie przygotowuje się sprawnie i z powodzeniem może pełnić rolę obiadu. Po raz pierwszy ze smørrebrød zetknęliśmy się podczas pobytu w Kopenhadze, gdzie m.in. mieliśmy okazję jeść w restauracji Noma. Być może część z Was pamięta nawet kolaż z tymi kanapkami, który wtedy dodałam na fanpage JMD


Tym razem, korzystając z okazji otrzymania produktów od Henryka Kani postanowiłam, że przygotuję smørrebrød w wersji mięsnej z chutney`em jabłkowym i masą innych pysznych dodatków, podkreślających smak tych mięsnych wyrobów. Wyszło przepysznie, trochę tradycyjnie polsko za sprawą mięsa, a co najważniejsze – na bogato, czyli tak jak przystało na prawdziwy smørrebrød. To dopiero kanapka mistrzów 🙂 

Składniki na smørrebrød (1 porcja):

Chleb posmaruj majonezem, ułóż na nim rukolę, pomidora, pasztet, kiełbasę oraz plasterki rzodkiewki. Całość pokryj chutney`em jabłkowym i udekoruj kiełkami. 

Sugestie: Możesz użyć dowolnego pieczywa typu pumpernikiel. Chutney jabłkowy możesz zastąpić chutney`em z mango

Wersja light: Zmniejsz ilość majonezu, zrób domowy majonez lub zastąp go masłem, albo ulubionym kremowym serkiem z obniżoną zawartością tłuszczu.

Pytanie: Co to jest smørrebrød?
Odpowiedź: Smørrebrød to niezwykle popularne w Danii kanapki na bazie pieczywa typu pumpernikiel. Ilość dodatków na nich jest zwykle na tyle pokaźna, że z trudem widać sam chleb. Co ciekawe, smørrebrød je się nożem i widelcem, a za sprawą sporej ilości składników spokojnie można je podać w ramach nie tylko śniadania lub kolacji, ale też obiadu. 

Wydrukuj lub zapisz jako PDFWydrukuj
xoxo Paula